‹‹ Zpět na všechny články

Tepelné čerpadlo versus plynový kotel

V poslední době roste popularita tepelných čerpadel jako nového zdroje vytápění. Důvody pro výměnu stávajícího zdroje tepla jsou různé. Většinou je to úspora peněz a pohodlí. Úspora provozních nákladů je u tepelného čerpadla vždy významná díky efektivitě výroby tepla.

Tepelné čerpadlo s nízkými provozními náklady

V současnosti zaznamenáváme obrovský nárůst montáží tepelných čerpadel. Tepelné čerpadlo topí ekonomicky a zároveň zachovává tepelný komfort v domě. Parametry tepelného čerpadla – topný výkon, COP (jak efektivně vyrábí teplo), cena – nám pomáhají vybrat vhodný typ do našeho domu ať už měníme zdroj tepla, nebo osazujeme novostavbu. Jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou se při výběru tepelného čerpadla často zapomíná, je dostupnost záručního i pozáručního servisu.

Tepelná čerpadla mají vyšší pořizovací náklady, ale nižší provozní náklady. Plynové kotle to mají obráceně, mají nižší pořizovací náklady, ale vyšší provozní náklady. Každý dům je jiný, má svá specifika, a proto vám s posouzením vhodnosti zdroje vytápění rádi pomůžeme. A to jak po technické stránce, tak po ekonomické. Nikdo nechce platit víc, než musí.

Plynové kotle

Dnes jsou na trhu pouze kondenzační plynové kotle. Při spalování zemního plynu v kondenzačním kotli dochází ke kondenzaci spalin. tento kondenzát se odvádí přes kotel, kde se z něj využije zbytkové teplo a pak odteče do odpadu. Spaliny odchází komínem ven z objektu. To znamená, že u novostaveb je nutné postavit komín a připravit přípojku plynu. U rekonstrukcí, tedy výměny kotle na tuhá paliva nebo starého plynového kotle, je nutné komín vyvložkovat. To jsou nemalé položky, které je nezbytné započítat do návratnosti investice. Je také potřeba započítat revize po instalaci kotle a každoroční pravidelné servisy a kominíka.

Kdo je vítěz?

Pro nás vždy zákazník. Tepelné čerpadlo je rozhodně účinnější, než plynový kotel. Plynový kotel může někdo upřednostnit pro nižší prvotní investici. Tepelný zdroj pořizujeme i na dvacet let, a tady je potřeba zvážit provozní náklady po celou dobu životnosti a návratnost investice tepelného čerpadla oproti plynovému kotli. I zde, navzdory vyšší pořizovací ceně, vítězí tepelné čerpadlo. Někdo dá přednost plynovému kotli, protože má dům v chladnějších oblastech České republiky. Pokrok v technologiích dává už dnes tepelným čerpadlům větší výkonnost, která je dostatečná i pro chladnější oblasti.

Pokud uvažujete o změně vytápění ve vašem domě, ozvěte se našim odborníkům, kteří s výběrem nejvhodnějšího řešení rádi pomohou.

Sdílet článek:

Související články