‹‹ Zpět na všechny články

Tepelné čerpadlo na chalupě. Komfort, který každý ocení.

Jaké tepelné čerpadlo je vhodné na chatu a jaké tepelné čerpadlo použít do chalupy? Rekreační objekty je potřeba rozdělit do dvou kategorií: chaty jsou většinou menší, zpravidla dřevostavby, typicky stojí v chatových nebo zahrádkářských koloniích, nebo v trampských osadách. Do této kategorie lze zahrnout i malé roubenky. Chalupy jsou v podstatě rodinné domy, které se užívají jako víkendové sídlo, nebo letní domov. Jsou zděné a mají různé umístění. Mám kamaráda z Mostu, který jezdí na chalupu do Prahy, na Zahradní Město, kde zdědil po rodičích dům. Nechtěl se stěhovat, ale zároveň chtěl dům využívat.

Jsou vůbec vhodná tepelná čerpadla do chalup a na chaty? Jednoznačně ANO! Na chalupu a chatu jezdíme kvůli čistějšímu životnímu prostředí (většinou) a k tomu je tepelné čerpadlo přívětivé. Několik výhod použití tepelného čerpadla na chalupě nebo na chatě:

Tepelné čerpadlo na chalupě udrží nezámrznou teplotu

Tepelné čerpadlo umí v objektu udržet teplotu, kterou si nastavíte. V případě, že na chalupě netrávíte celou zimu, je ideální nechat běžet tepelné čerpadlo v úsporném režimu, cca na 8°C v celém domě. Zabráníte tak škodám na svém majetku, které umí napáchat mráz.

Tepelné čerpadlo na chalupě zajistí čistější a zdravější prostředí

Vyšší vlhkost a strmý nárůst teploty při občasném zatopení v krbu je jistota výskytu dřevokazných plísní a hub. A některé obzvláště agresivní druhy umí významně poškodit i zdivo. Je tady i zdravotní hledisko. Výzkumy prokázaly, že spóry plísní mohou vyvolat astma, alergii, ale v některých případech i karcinom. Ale díky nově nainstalovanému tepelnému čerpadlu v chalupě se tohoto nebezpečí zbavíte definitivně. Plísně a houby totiž nerady sucho a stálou teplotu. Používáním tepelného čerpadla tedy eliminujete vznik plísní i dřevokazných hub. Plísně a houby totiž nerady sucho a stálou teplotu. Používáním tepelného čerpadla tedy eliminujete vznik plísní i dřevokazných hub.

S tepelným čerpadlem na chalupě nemusíte přikládat

Ruku na srdce chataři a chalupáři, kolik z nás se celou dovolenou zabývá řezáním, štípáním a skládáním dřeva? Montáží tepelného čerpadla tato starost úplně odpadá, protože tepelné čerpadlo vyrábí teplo z elektřiny a okolního prostředí. A má to ještě jednu nespornou výhodu. Tepelné čerpadlo umí „přikládat“, i když na chalupě nikdo není. Takovou výhodu má jistě i automatický peletkový kotel, ale přece jen omezenou. Kotel vydrží se zásobou peletek čtrnáct dní, maximálně tři týdny temperovat. Tepelné čerpadlo topí, dokud mu nedáte pokyn, aby přestalo.

Zdlouhavé vytápění zmrzlých místností s tepelným čerpadlem odpadá

Krbem nebo kamny, případně jiným lokálním topidlem, se promrzlá chalupa bude vytápět opravdu dlouho. Podle mých zkušeností se chalupa jakžtakž vyhřála až v neděli odpoledne, kdy jsme odjížděli z chalupy domů. Rychlé zatopení v kamnech a prudké zvýšení teploty vzduchu v místnosti působí špatně i na stavební konstrukce, které jsou promrzlé, a tak se na nich sráží vlhkost, která je schopna narušit celé plochy omítky a zdiva. Tepelné čerpadlo umí zvýšit teplotu před příjezdem na chalupu v krátké době, protože nemusí překonávat velký tepelný skok. V dnešní době jsou tepelná čerpadla ovládána na dálku aplikací v mobilu, takže není nutné zdlouhavě čerpadlo programovat na místě.

Tepelné čerpadlo umí i chladit

Moderní tepelné čerpadlo má možnost nejen vytápět určený prostor, ale umí ho i vychladit. Před lety nikdo klimatizaci neřešil, letní teploty nebyly tak vysoké, jako poslední dobou. Pro zajímavost, v roce 2018 bylo nad 25°C 126 dní a nad 30 °C 47 dní. Takže možnost chlazení u tepelného čerpadla se opravdu hodí.

Tepelná čerpadla jsou obecně vhodná do chalupy i na chatu.

Na chalupu se lépe hodí tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. Snadněji se napojí na stávající topný okruh, disponuje vyššími výkony, které jsou pro větší objekty vhodné. Na chatu je trochu vhodnější tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch, která jsou méně energeticky náročná, jsou levnější a pro menší prostory ideální.

Pokud Vás myšlenka instalace tepelného čerpadla na chatu či chalupu zaujala, neváhejte se s důvěrou obrátit na naše odborníky ze společnosti Elcool. Jsme chlaďaři, ne jen topenáři a elektrikáři.

Sdílet článek:

Související články