‹‹ Zpět na všechny články

Tepelná čerpadla jsou nyní s dotací až 180 000 Kč

V posledních letech se tepelné čerpadlo rozšiřuje jakožto jeden z nejlepších zdrojů vytápění či ochlazování našich domovů. Tepelná čerpadla zažívají boom, ale pro vysokou cenu nejsou až tak pro všechny dostupná. Naštěstí existují dotační programy, které pomohou sehnat alespoň částečně potřebnou sumu.

Co to je tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je chytrý systém, které dokáže dlouhodobě snížit vaše výdaje. Jde o ekologický způsob vytápění, protože pracuje s energií z vnějšího okolí. Existuje několik druhů, systémů, kdy spolu funguje země, vzduch či voda, respektive teplo z nich odebrané. Doby plynových kotlů a elektrokotlů jsou ty tam, stejně jako topení tuhými palivy. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše!

Tepelné čerpadlo vám pomůže snížit měsíční náklady

Možná už jste o vytápění pomocí tepelných čerpadel slyšeli, ale často jste také zaslechli námitku, že je to drahé. Je nutné podotknout, že cena čerpadel se pohybuje okolo 300 až 350 000 Kč. Je to tedy pěkná suma ukrojená z rodinného rozpočtu. Ale když se řekne A, musí se říct i B. Investice se vám vrátí. A to již za cca 5 let jeho provozu. Měsíční výdaje totiž klesnou mnohdy i více než o polovinu a ušetřené peníze můžete použít jiným způsobem.

· Pokud jste doposud topili elektrokotlem, můžete náklady snížit až o 90 %.

· Při používání plynového kotle, je úspora 50 %.

Dotace vám pomohou ke koupi tepelného čerpadla

V naší zemi je snaha snížit energetickou náročnost budov a tím i zlepšit kvalitu přírody kolem nás. Ekologickým vytápěním totiž pomůžete nejen své peněžence, ale i svému životu obecně. Je tedy zapotřebí, aby na něj přešlo co nejvíce domácností. Proto v programu Zelená úsporám a Kotlíkové dotace můžete získat nemalou částku potřebnou k jeho koupi.

· Nárok na dotaci mají všechny stávající domácnosti s označením B.0 a vyšší, které chtějí přejít na tento systém vytápění a splní dané podmínky. Respektive se to týká všech, kteří mají nevyhovující způsob vytápění pomocí pevných paliv 3., 4. a 5. třídy, která již od 1. září tohoto roku nebudou moci být použita.

· U novostaveb je to podmíněno projektem, kde je zahrnuto tepelné čerpadlo a systém větrání s rekuperací, ideálně ještě v kombinaci s fotovoltaickými panely.

· Rozhodující jsou hlavně příjmy domácností. Na jejich základě lze získat až 180 000 Kč. Tedy o 50 000 kč více, než tomu bylo loni.

· Každopádně pro každou rodinu je připraveno minimálně 80 000 Kč.

· Další podmínkou je způsob ohřevu. Jde tu hlavně o snížení energetické náročnosti budovy. Podpora se tedy vztahuje na tepelná čerpadla s teplovodním systémem vytápění s přípravou i bez přípravy teplé vody, tepelné čerpadlo pro teplovodní systém s přípravou vody připojené na FV systém a také způsob vytápění tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.

· Máte vytápění z více než 50 % dodáváno skrz kotel na tuhá paliva.

· O dotace musí požádat vlastník či spoluvlastník nemovitosti, ovšem jsme schopni zbytek zařizování udělat za vás a vy už pak jen dostanete peníze na účet.

Jak již bylo řečeno, jde hlavně o účel stavby, způsob vytápění a příjmy žadatelů. Na nejvyšší částku mají nárok osoby s nižšími příjmy, což evokuje chudobu, ale není tomu tak. Propočítává se příjem celé rodiny, všech členů i dětí. Takže i když vyděláváte třeba desítky tisíc měsíčně, můžete mít nárok. Však za požádání nic nedáte. A naše firma Elcool s.r.o. vám s tím pomůže. Od zařízení dotací, přes výběr čerpadla až po jeho instalaci a následný servis.

Sdílet článek:

Související články