‹‹ Zpět na všechny články

5 výhod tepelných čerpadel

Ekonomicky i ekologicky nejvýhodnější možnost vytápění a chlazení – to jsou tepelná čerpadla. Přinášíme 5 jejich výhod, které ocení každý

Tepelná čerpadla zažívají v posledních letech opravdový boom. Jednak kvůli tomu, že chce stále více lidí ušetřit v dlouhodobém horizontu. Za druhé proto, že na jejich pořízení lze získat dotaci až 180 tisíc Kč, tudíž na vrácení počáteční investice nemusíte čekat tak dlouho. Důvodů, proč je pořízení tepelného čerpadla výhodné nejen pro vás, ale i pro naši planetu, je však mnohem víc.

Tepelné čerpadlo je zařízení, které odebírá teplo z okolí (vzduchu, vody či země) a posílá jej dále do vašeho domova či kanceláře. Ke svému provozu však nějakou elektřinu potřebuje. Většina čerpadel má ale účinnost mezi 80-90 %, což znamená, že ve finále zaplatíte pouze za pětinu až desetinu dodaného tepla. Tepelná čerpadla jsou navíc multifunkční, takže pomocí nich můžete nejen ohřívat vzduch či vodu, ale i chladit. Důvodů k pořízení je ale mnohem víc. Pojďme si je představit.

Výhody tepelných čerpadel

1) Ušetříte, a to hodně – Pořizovací cena tepelných čerpadel začíná na zhruba 150 tisících korunách. Díky štědré dotaci ji ale lze ještě stlačit. Úspora oproti topení plynem je však zhruba 50 %, u elektrokotlů až 90 %. Průměrná návratnost tepelného čerpadla je tedy zhruba 5 let. Poté už můžete topit i chladit svůj dům či byt za hubičku.

2) Tepelná čerpadla jsou pohodlná – Jak jsme již zmínili, tepelná čerpadla mají vícero využití (vytápění, ohřívání vody, ochlazování vzduchu) a jsou plně autonomní. Vy se tedy nemusíte starat o doplňování paliva nebo se bát, že byste se najednou ocitli bez plynu.

3) Výrazně pomůžete přírodě – Při používání tepelného čerpadla vypouštíte do vzduchu mnohem menší množství emisí (téměř nulové). Díky tomu ulevíte matičce Zemi a přispějete k čistšímu ovzduší.

4) Sázíte na jistotu – V dnešní době rostoucích cen elektřiny, ropy a možnosti omezení dodávek plynu není jisté vůbec nic. Na rovinu, k provozu tepelného čerpadla potřebujete nějakou další energii, jenže jí nepotřebujete zdaleka tolik. Vytápění nebo chlazení vás oproti běžným způsobům vyjde zhruba na pětinové náklady, takže vás zvyšující se ceny nerostných surovin ohrozí o dost méně.

5) Hodí se všude – Někdo vám možná řekne, že tepelné čerpadlo může fungovat jen v určitých prostředích. Jenže to není pravda. Díky různým variantám čerpadel (země/vzduch, voda/voda, země/voda, vzduch/vzduch) si můžete vybrat takové, které se hodí přímo vám – ať už jde o domek u pole, chatičku na horách nebo velkou budovu ve městě.

Jak vybrat tepelné čerpadlo a kde ho koupit?

Již jsme nakousli, že si tepelné čerpadlo může pořídit kdokoliv a kamkoliv. To, jaký typ se nejlépe hodí vašim potřebám, je ale lepší raději nechat na odbornících. My v ELCOOLu se montáži tepelných čerpadel věnujeme už dlouhá léta. Rádi vám se vším poradíme, doporučíme ideální typ, pomůžeme s kalkulací výnosnosti a čerpadlo uvedeme do provozu. V případě jakýchkoliv potíží se postaráme i o jeho servis. Vy si tak budete moci jen v klidu užívat ušetřených financí.

Sdílet článek:

Související články