‹‹ Zpět na všechny články

Vyplatí se tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla jsou sice napájena elektřinou, ale jsou mnohem efektivnější než elektrické vytápění, například elektrokotle nebo přímotopy. Tepelná čerpadla převádějí teplo, které je již přítomno ve vnějším prostředí.

Funkce tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla využívají kapalná chladiva a výměníky k získávání tepla z venkovního vzduchu, země nebo vody nejen v teplotách nad nulou, ale i v zimním období, kdy jsou tepeloty celodenně pod bodem mrazu, přivádějí jej do domů. Na rozdíl od jiných možností vytápění, tepelná čerpadla poskytují jak vytápění v zimě, tak chlazení v létě. V létě fungují tepelná čerpadla jako normální klimatizační jednotky tím, že mění směr toku chladiva. Chladí místnosti odvodem teplého vzduchu a vlhkosti zevnitř domu a odváděním přebytečného tepla ven.

Výhody tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla šetří peníze. V závislosti na vašem stávajícím topném systému můžete mít nižší účet za topení přepnutím nebo přidáním tepelného čerpadla. Domácnost s elektrokotlem by při přechodu na tepelné čerpadlo dosáhli nejvyšší měsíční úspory. Tepelná čerpadla jsou přibližně třikrát účinnější než elektrické odporové vytápění, což znamená, že můžete snížit spotřebu tepla o dvě třetiny. Přechod z elektrokotle na tepelné čerpadlo jednoduše snižuje spotřebu elektrické energie.Kromě těchto úspor na vytápění jsme zjistili, že zákazníci, kteří k chlazení využívají také tepelná čerpadla, místo splitových jednotek, mohou ušetřit mezi 4000,- až 8000,- Kč za rok.

Tepelná čerpadla mohou snížit vaši uhlíkovou stopu. Při přechodu na čistší elektrickou síť bude elektrifikace teplárenství zásadní pro snižování emisí. Ve spojení s obnovitelnými technologiemi, jako je solární energie, mají tepelná čerpadla potenciál plně dekarbonizovat spotřebu energie na vytápění v obytných a komerčních budovách. Pokud se ekolog ve vás cítí provinile za to, že bude váš byt pohodlný po celou zimu spalováním fosilních paliv, mohou být vaším řešením tepelná čerpadla.

Pokud chcete instalovat tepelné čerpadlo, existuje několik možností v závislosti na vašem aktuálním systému vytápění a chlazení. Pokud se váš topný systém blíží ke konci své životnosti, nejpraktičtější možností je plně jej vyměnit za nové tepelné čerpadlo. Pokud je však váš topný systém stále v provozu a nejste připraveni provést kompletní výměnu, můžete si ponechat stávající zařízení pro doplnění tepelného čerpadla během extrémně chladných dnů. Můžete se rozhodnout ponechat svůj stávající systém, pokud v nejchladnějších dnech nebo hodinách v zimě pracuje nákladově efektivněji než tepelné čerpadlo. Výkon tepelného čerpadla se obvykle snižuje, když teplota klesne hluboko pod bod mrazu. Kromě toho můžete být schopni snížit velikost tepelného čerpadla a související počáteční investiční náklady, pokud se spolehnete na stávající systém v nejchladnějších dnech.

Hlavní nevýhodou pro většinu majitelů domů jsou počáteční náklady na nové tepelné čerpadlo. V závislosti na vaší situaci však může roční úspora účtů ospravedlnit náklady. Provedli jsme analýzu návratnosti, abychom zjistili, jak dlouho bude trvat návratnost počátečních nákladů za předpokladu, že zákazník nedostane žádnou dotaci. Pro konzervativnější odhad jsme také ignorovali úspory z chlazení. Vypočítali jsme dobu návratnosti pro zákazníky, kteří primárně budou používat tepelné čerpadlo, ale nechají si stávající elektrokotel jako doplňkové vytápění, ušetří za energii na pokrytí počátečních nákladů za pouhých pět let. Po celou dobu životnosti tepelného čerpadla bude úspora mnoho desítek tisíc korun.

Až donedávna se zákazníci v chladném podnebí, kteří se zajímali o zlepšení účinnosti vytápění, snížení nákladů a snížení dopadů na životní prostředí, topili plynem, nebo elektřinou přímotopy, nebo elektrokotlem. Nyní mají tito zákazníci další nákladově efektivní možnost, kterou je třeba vzít v úvahu – elektrické vytápění pomocí tepelného čerpadla vzduch – voda i ve studeném podnebí. Tepelná čerpadla mohou zajistit dostatečné vytápění po celý rok, a to i během nejchladnějších měsíců v České republice. Cenová nabídka pro tepelná čerpadla se stává ještě přitažlivější, pokud tito zákazníci také dimenzují střešní solární zařízení, aby uspokojili své zvýšené potřeby elektřiny.

Může to být třeba červen, ale nikdy není příliš brzy myslet dopředu na to, jak se ohřejete příští zimu. Nákladově efektivní odpověď může být přechod na tepelné čerpadlo Hotjet, Vaillant nebo LG.

Sdílet článek:

Související články