‹‹ Zpět na všechny články

Povinná výměna kotle na tuhá paliva

Pokud používáte kotel na tuhá paliva, je více než pravděpodobné, že se povinná výměna kotle na tuhá paliva za jiný zdroj tepla týká právě Vás!

Máte funkční kotel na tuhá paliva, stále pěkně hřeje a nevidíte důvod ho měnit. Povinná výměna se týká VŠECH kotlů na pevná paliva do roku výroby 2000 bez výjimky. Kotle s rokem výroby 2001 a výše by měly být vyrobeny podle nových emisních norem, takže nepodléhají povinné výměně. Povinná výměna kotle musí býtprovedena do konce roku 2022. Dost času? Ne. Už nyní jsou topenářské firmy přetížené množstvím zakázek a mají nasmlouvané výměny kotlů už do listopadu 2022. Je tedy nejvyšší čas, pokud není už pozdě. Na obrázku typický kotel s emisní třídou 3:

Kotel, který má emisní třídu 3 a vyšší je možno provozovat i po roce 2022. Emisní třídy 1 a 2 musí být vyměněny. Na výrobním štítku kotle je vždy uvedeno, kterou má emisní třídu a kdy byl vyroben, podle čehož lze poznat, jestli můj kotel mohu provozovat i po roce 2022, nebo ne. Dalším vodítkem může být, že kotel nemá ventilátor a nemá podavač na kontinuální přikládání pevných paliv.

Na obrázku je vidět výrobní štítek kotle, který je vyroben v emisní třídě 3, tudíž nepodléhá povinné výměně:

Majitel kotle má povinnost jednou za tři roky kotel nechat překontrolovat. Kontrolu provádí odborně způsobilá osoba, která majiteli řekne, jestli kotel vyhovuje, nebo bude muset být vyměněn. Jak vypadá nálepka na kotli o provedené kontrole, tzv. technická:

Teď už víte, že svůj kotel nemůžete provozovat po roce 2022, takže se rozhodujete o náhradě za stávající kotel. Řešením je jednoznačně tepelné čerpadlo vzduch – voda. Pořizovací náklady nejsou vysoké, obzvlášť když dostanete státní dotaci ve výši 60 000,- Kč. Právě máme v akci tepelná čerpadla, která je možno napojit na stávající topný systém, a výhodou je i příprava teplé užitkové vody za čtyřikrát nižší cenu, než v klasickém bojleru.

Pokud stále váháte, zavolejte, nebo napište na tyto kontakty a my se o Vás postaráme.

Nejen že Vám navrhneme perfektní tepelné čerpadlo právě pro Vaší domácnost, ale kromě montáže na klíč a desetileté záruky je samozřejmostí náš odborný a okamžitý servis po celou dobu životnosti tepelného čerpadla, tedy záruční i pozáruční. Jsme tu pro Váš klid.

Sdílet článek:

Související články