‹‹ Zpět na všechny články

Povinná výměna kotle na tuhá paliva do 31.8.2022

Pokud jste majiteli staršího kotle na tuhá paliva, věnujte zvýšenou pozornost následujícímu článku, může být pro vás důležitý.

Má-li váš současný kotel na tuhá paliva rok výroby 2000 a dříve, rozhodně se vás jeho výměna týká, bezvýhradně. A kotle s ručním přikládáním bez ventilátoru do roku výroby 2010 musí být také vyměněny, mají totiž většinou emisní třídu 2.

Kotel může být provozován i v roce 2022, pokud jeho emisní třídy dosahuje hodnoty 3. U nově pořízených kotlů na pevná paliva to není problém, nějakou dobu už platí nařízení, jež umožňuje prodávat výhradně kotle s emisními třídami 4 a 5, a od minulého roku se navíc ještě zpřísnilo. Od 1.1. 2020 mohou výrobci vyrábět pouze kotle na tuhá paliva s emisní třídou 5.

Jak poznám emisní třídu svého kotle?

Emisní třída je vždy napsána na štítku kotle, případně v revizní zprávě. Pokud nic z toho nenajdete, pošlete nám fotku na email Elcool a my vám emisní třídu zjistíme.

A jak tedy nedostat pokutu?

Kdo si zažádá o dotaci ale kotel ještě nebude vyměněný, ten v případě kontroly po 1.9.2022 nebude platit sankci za nevyměněný kotel. Navíc lhůta na výměnu kotle se mu prodlouží o rok.

Dotace na výměnu tepelného zdroje.

Od října 2021, tedy v podstatě už za měsíc odstartují nové kotlíkové dotace, které budou mnohem štědřejší a nebudou tak administrativně náročné. Pokud máte i tak obavy ze složitosti vyřízení celého procesu, obraťte se na našeho specialistu na dotace v Elcoolu, který dotace zajišťuje.

A co místo kotle na tuhá paliva?

Ideálním řešením je tepelné čerpadlo. Na trhu jsou typy, které umí topnou vodu do radiátorů 75st. C, což je hodnota, kterou dával i kotel na tuhí paliva. Není tudíž nutné měnit kompletní rozvody topení včetně radiátorů.

Sdílet článek:

Související články