‹‹ Zpět na všechny články

Na co si dát pozor při montáži tepelného čerpadla firmou

V minulém článku jsem psal o firmách, které neprovádí servis tepelných čerpadel, ale pouze jeho montáž. Na základě mnohých ohlasů se ještě k tomuto tématu krátce vrátím.

Vybírejte si k montáži tepelného čerpadla zásadně firmy, které provádí i servis.

Znamená to, že si ručí za svou práci a stojí si za kvalitou montáže, tudíž i funkčností celého systému. A nebudete poslouchat od servisáka, jak to montážní firma zbastlila, a že to bude stát další zlaťáky.

Pokud už si vyberete firmu, která tepelná čerpadla pouze montuje, níže uvádím pár bodů, na co si je potřeba dát pozor. To samozřejmě platí i pro firmy, které následný servis provádí.

Vizuální kontrola celé jednotky tepelného čerpadla a jeho instalace

V průběhu montáže se dívejte na provedení spojů pájením. Hezky zapájený spoj svědčí o praxi a dovednosti montážníka. Koukněte se na vedení trubek s vodou i chladivem, jestli nejsou zbytečná kolínka, odbočky, rozdvojky, bypassy apod. Nebojte se zeptat montážníka, když se vám něco nezdá. Dobrý montážník, který to má promyšlené, vám milerád vysvětlí, proč je to zrovna takhle, a má radost, že se o jeho práci zajímáte.

Když se vytáčí a koktá, asi to moc odpřemýšlené nemá.

Po dokončené montáži tepelného čerpadla se na to podívejte jako na celek, pozvěte manželku, děti, klidně i kamarády. Ať každý řekne svůj názor. Známe to všichni, rádi se pochlubíme novou věcí, a pak to od všech začne: „a žes neřek, já mam topenáře, ten to namontuje za dvě hodiny a řekne si 500Kč i s dopravou“. To nikdo nechce slyšet. Nemusíte tomu rozumět, stačí když si řeknete pocitově – jo, je to hezký, nemám co vytknout.

Kvalita instalačního materiálu při montáži tepelného čerpadla

Elcool se zase nedávno setkal s montáží, kde byl viditelně použit kabel z nějaké skládky, izolace byla naleptaná, měď zoxidovaná. I tenhle kabel však došel, tak montážník šáhnul po hliníku, také z nějaké bouračky. Tohle pozná i laik. Koukejte, s čím montéři pracují, jak to vypadá. A netýká se to jen kabelů.

Jde i o měděné trubky, kolínka, plastové trubky, příchytky, hmoždinky, technickou izolaci trubek a další. Hmoždinky jsou podceňovány, ale přece drží váhu zařízení, nebo trubek plných topného média, a je jich mnoho druhů: do plné cihly, do porothermu, do pěnosilikátu, plastové, kovové, chemické…

Prověřte i izolaci na trubkách. Na plastové trubky s vodou nebo jiným topným médiem patří zpravidla PE izolace. Jsou to světle až tmavě šedé trubky z pěnového polyethylénu, jdou ztěžka zmáčknout. Jsou bez zvláštních nároků na montáž.

Na trubky měděné, které většinou vedou chladivo a bývají chladné pod bodem mrazu, patří vždy syntetický kaučuk. Jsou to černé pěnové hadice, na zmačknutí měkké. Ty je potřeba lepit lepidlem na bázi chemoprenu tak, aby byly vzduchotěsně přimknuty k trubičce chlazení. Pokud je v izolaci někde díra, vzdušná vlhkost se dostane přímo na trubičku a začna tvořit námrazu. To může být příčina snížení výkonu tepelného čerpadla.

Dostatek ventilů v instalaci tepelného čerpadla

Pro budoucí servisování tepelného čerpadla je nutné už při jeho instalaci myslet na umístění dostatku uzavíracích a servisních ventilů. Elcool se často setkává s tímto nedostatkem. Pokud nejsou ventily v dostatečném množství a zejména na těch správných místech, je nutné např. vypustit celý obsah topného systému a to včetně akumulační nádrže a pak to zase celé plnit a odvzdušňovat celý systém.

Mluvím z nedávné zkušenosti, kdy jsme měnili průtokové čidlo, a díky absenci dvou vhodně umístěných uzavíracích ventilů, jsme vypouštěli celý systém. Napadlo tohle montážní firmu? Nenapadlo, protože po sobě nedělají servis.

Zákazník může do budoucna pouze UŠETŘIT náklady na servis.

Detaily jsou důležité

Byli jste domluvení na termínu montáže tepelného čerpadla a montážní firma se nedostavila, ani se neozvala? Tak to je jeden detail, který vypovídá o kvalitě budoucí montáže. To, že firma nedodrží termín, se může stát. Ale že se to nedozvíte jako první, nebo alespoň včas? Ne, to ne!

Úklid na místě instalace, systematický postup prací, zacházení s nářadím, vybavení instalačním materiálem, kvalita nářadí, nebo přehledně srovnané věci při instalaci. To není jen na oko,to prozrazuje o montážníkovi, jak svoji práci odvede, když má uklizeno, je to perfekcionalista. Systematicky postupuje praktik, nejezdí si pro každý šroubek nebo kolínko do kovomatu, s kvalitním nářadím se lépe a kvalitněji pracuje. Koukejte na detaily.

Cena za tepelné čerpadlo

Suma, kterou zaplatíte za dodávku a montáž tepelného čerpadla je jistě důležitá. Nesmí to však být jediné kritérium. Tchýně bydlí v paneláku a SVJ rozhodlo o výměně oken. Jako dobrý hospodář stanovilo jediné kritérium – cenu. Zakázku dostala nejlevnější firma z poptávaných. Okna se rosí a při větru v nich skučí meluzína.

Trvejte na písemné smlouvě o dílo s konečnou cenou, s termínem montáže, s postihy za nesplnění podmínek v SoD. Prověřujte si firmu nebo živnostníka, který vám bude montovat tepelné čerpadlo.

V živnostenském rejstříku, jestli existuje, jak dlouho, a co má za předmět podnikání. Aby vám nemontoval tepelné čerpadlo taxikář – taky jsme se s tím setkali.

V insolvenčním rejstříku, jestli nemá návrh na insolvenci, případně kolik musí v insolvenci zaplatit.

V registru dlužníků – nemusí být ještě v insolvenci a přesto může dlužit

V centrální evidenci exekucí – to je sice za 60 Kč, ale to není za jistotu zas tak moc, ne?

Zmiňuji tuhle lustraci proto, abyste nenalétli profesionálnímu podvodníkovi, stejně jako já. Jsem chlaďař a stavebnictví nerozumím, proto jsem si najal firmu pro vestavbu podkroví. Řádně jsem si je neprověřil. Po čase zdrhli se zálohou a od rozdělaného podkroví. Později jsem zjistil, že jsme pro něj už dvaadvacátá exekuce. Tenhle člověk se tím evidentně živil.

Takže prověřovat co nejvíc.

Plaťte jen za dobře namontované tepelné čerpadlo

Pokud máte dojem, že práce nebyla odvedena dostatečně kvalitně, neplaťte firmě hned. Řekněte jim rovnou, že si jejich montáž necháte prověřit jiným odborníkem, a pak jim zaplatíte. Nenechte se zmanipulovat tvrzením, že dokud nezaplatíte konečnou fakturu, nedostanete dotaci (pokud čerpáte). Vyplatí se chvíli počkat na dotaci proto, abyste měli tepelné čerpadlo zkontrolované a vyzkoušené. Pokud nikoho neznáte, kdo by kvalitu montáže vašeho tepelného čerpadla prověřil, obraťte se na našeho arbitra.

Sdílet článek:

Související články