‹‹ Zpět na všechny články

Je tepelné čerpadlo vhodné k napojení na staré radiátory?

Naši zákazníci se nás často ptají na to, zda je tepelné čerpadlo vhodné k napojení na starý topný systém s radiátory. Odpověď je jednoznačná – ANO!

Stále se objevuje mnoho mýtů spojených s montáží tepelného čerpadla do starého domu na stávající topný systém. Jeden známý mi nedávno říkal, že si nechal před dvěma lety namontovat plynový kondenzační kotel místo starého kotle na uhlí. Prý mu topenář řekl, že do jeho domu je tepelné čerpadlo nevhodné. Není pro něj v domě dost velká kotelna, trubky k jednotlivým radiátorům mají velký průměr, radiátory jsou velké litinové, takže je v systému velké množství topné vody a ke všemu dům nemá zateplení. Tepelné čerpadlo je navíc hlučné, drahé, žere elektřinu a umí topit jen, když nemrzne. Myslel jsem, že už jsou tyto mýty vyvrácené, ale jak je vidět, nejsou. Takže se je níže pokusím vyvrátit já, jeden po druhém. A topenář, který montuje dvacet let plynové kotle a nechce si rozšířit své znalosti k montáži tepelných čerpadel, toho umí pěkně využít ve svůj prospěch. Nikoliv ve prospěch zákazníka.

Prostor pro tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo potřebuje v domě stejné místo k montáži, jako plynový kondenzační kotel nebo elektrokotel. Venkovní jednotku je při rozměrech cca 1x1x0,5m možno umístit kamkoliv kolem domu, případně pověsit na fasádu do míst, kde nebude rušit estetický dojem. Jde to řešit i vnitřní kompaktní jednotkou tepelného čerpadla.

Radiátory k tepelnému čerpadlu jsou v pohodě

Velký objem vody v radiátorech a trubkách s velkým průměrem je pro tepelné čerpadlo perfektní, je pak možno použít menší akumulační nádrž, případně jí úplně vynechat. Častá námitka, že radiátory jsou určeny pro vyšší tepelný spád, než tepelné čerpadlo, je dnes už také mimo mísu. Výrobci se snaží a díky používání nových chladiv v tepelných čerpadlech je na trhu např. tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM plus, které umí výstupní teplotu 75°C. A to je do radiátorů více, než dostatečné. Je to zejména skvělou kombinací špičkové technologie a čistě přírodního chladiva R290, které má hodnotu GWP pouze 3.

Topný systém s kotlem na tuhá paliva se kdysi dimenzoval na 8 hodin provozu při tepelném spádu 90/70°C. Tepelné čerpadlo však topí 22 hodin, tedy cca trojnásobek času. Zároveň platí, že jeden metr čtvereční radiátoru vydá při tepelném spádu 90/70°C zhruba to samé teplo, jako tři metry čtvereční toho samého radiátoru při tepelném spádu 55/45°C, tedy třetinu tepla. Trojnásobek času a třetina tepla se nám vynulují. Z toho tedy vyplývá, že i při nižším tepelném spádu (55/45°C), které má tepelné čerpadlo, je dimenze stávajícího topného systému dostatečná. Při použití Vaillant aroTHERM plus je však tepelný spád ještě vyšší, takže topný systém je i s rezervou.

Ideální je kontaktovat našeho odborníka, který s vámi provede konzultaci na dálku a bezplatně. Posoudí, jestli je pro vaši nemovitost tepelné čerpadlo vhodné, či nikoliv.

Je nutné zateplit dům při pořízení tepelného čerpadla?

Pokud máte dům bez zatepelení, a zateplovat nebudete, tepelnému čerpadlu to nevadí. Právě naopak. Čím větší máte náklady na současné topení, tím více ušetříte při topení tepelným čerpadlem. Při dodatečném zateplení objektu samozřejmě ještě více ušetříte, volba je ale na vás.

Hlučné nebo tiché tepelné čerpadlo

Některá tepelná čerpadla mají hlučné venkovní jednotky, protože vychytralý výrobce používá levné díly. Řešení je jednoduché. Můžete si koupit tepelné čerpadlo od renomovaného výrobce a nechat namontovat naší firmou k vaší dokonalé spokojenosti. Moderní venkovní jednotky mají hlučnost 25 dB (vhodná hladina hluku pro spánek).

Cena tepelného čerpadla

Možná někdo namítne, že tepelné čerpadlo od vychytralého výrobce je levnější. Ano, protože má mizivou životnost, je hlučné a zpravidla má menší výkon, než výrobce uvádí. Opravdu je to úspora? Auto si přece taky nevybíráte jen podle ceny. Cena tepelného čerpadla je důležitý parametr, ale ať se nestane jediným.

Tepelné čerpadlo také žere elektřinu, ale asi tak o dvě třetiny méně, než elektrokotel, při stejném topném výkonu. Je to díky konstrukci tepelného čerpadla a využití tepla z okolního vzduchu. Je to fyzika, ne zázrak.

Tepelné čerpadlo topí i při -15°C

Tepelné čerpadlo umí topit i při teplotách pod bodem mrazu, ale jak které. Tepelná čerpadla od výrobce, který ušetřil, to umí do -2°C, s čímž jsme se nedávno setkali. Pak se zapnul bivalentní (alternativní) zdroj a makal na plné pecky. Tepelná čerpadla renomovaných značek umí topit do nižších teplot, -7°C standardně, a některá i do -10°C bez nájezdu bivalentního zdroje. Bivalentní zdroj se tak zapíná pouze na pár dnů v topné sezóně. U správně navrženého topného systému by to tak mělo být.

Montujeme tepelná čerpadla mnoha výrobců a nikomu nestraníme. Dostanete přesně takové čerpadlo, které je nejvhodnější pro vaši nemovitost. Navrhneme ideální topný systém právě pro váš dům zdarma. Zavolejte našim odborníkům právě teď.

Sdílet článek:

Související články