‹‹ Zpět na všechny články

Jak hlučné je tepelné čerpadlo?

Někdo se rozhoduje pro tepelné čerpadlo s deklarovaným vyšším COP, někdo pro tepelné čerpadlo renomované značky. Kamarád vybírá podle ceny, soused podle spotřeby elektřiny a teta podle barvy. A co hlučnost tepelného čerpadla? Přitom je to jedna z nejdůležitějších vlastností tepelného čerpadla, vždyť ho budete poslouchat 20 let. Naštěstí se na odstranění hlučnosti tepelných čerpadel soustředí i jejich výrobci.

Jak hlučná jsou tepelná čerpadla?

Úroveň hluku se měří v decibelech (dB), a rozsah běžných zvuků je mezi 30 a 80 dB. Extrémy jsou na obou stranách stupnice, kdy třeba dýchání je 10 dB a odpálení zábavní pyrotechniky je 140 dB, což je už hluk bolestivý a může poškodit sluch. Pro představu dalších hladin hluku, které nás obklopují, připojuji tabulku:

Tepelné čerpadlo má hladinu hluku vnitřní jednotky kolem 20 dB a venkovní jednotky kolem 40 dB. Pokud je tepelné čerpadlo kompaktní, tedy pouze vnitřní instalace, pohybuje se hladina hluku do 30 dB v nočním režimu a do 40 dB v denním režimu.

Na čem závisí nízká hlučnost tepelného čerpadla?

Je několik hlavních faktorů, které přímo, nebo nepřímo ovlivňují celkovou hlučnost tepelného čerpadla.

  • Výběr kvalitního tepelného čerpadla
  • Výběr místa montáže tepelného čerpadla
  • Odpovídající výkon tepelného čerpadla
  • Kvalitní montážní firma

Výběr kvalitního tepelného čerpadla

Renomovaná firma, která vyrábí tepelná čerpadla, chce zůstat na trhu co nejdéle a proto udržuje krok s konkurencí, někdy se snaží být o krok před konkurencí. Takový výrobce používá kvalitní materiály pro výrobu tepelných čerpadel, sofistikované postupy při výrobě a kompletaci tepelných čerpadel, investuje do vývoje nových technologií. U takového výrobce máte jistotu, že nešlápnete vedle, a deklarovaná hlučnost bude také skutečná hlučnost.

Výběr místa montáže tepelného čerpadla

Instalací vnitřní i venkovní jednotky tepelného čerpadla můžeme významně ovlivnit hlučnost při chodu. Venkovní jednotku proto stavíme sice blízko k vnitřní jednotce, aby nebylo potrubí příliš dlouhé a nevibrovalo, ale dostatečně daleko od oken ložnice nebo obýváku. Venkovní jednotku také nestavíme mezi domy do uličky, nebo do sevřených prostorů zdmi, protože se hluk od stěn odráží a znásobuje.

Vnitřní jednotku umístíme co nejdále od ložnice a více využívaných místností v domě. V novějších nemovitostech se již počítalo s technickou místností, která má obvykle příhodnou polohu pro umístění technologií, takže i vnitřní jednotky tepelného čerpadla.

Venkovní jednotka vytváří hluk větrákem, konkrétně tokem vzduchu přes vrtuli větráku.

Motory jsou dnes takřka bezhlučné. Pro větší útlum venkovní jednotky se někdy používají ochranné protihlukové kryty, které dokáží snížit hluk až o 12 dB. Ve vnitřní jednotce běží kompresor, který stlačuje chladivo. Jeho elektromotor je také nehlučný, je to stlačování chladiva a vibrace, co slyšíme. Betonový podklad, na kterém je vnitřní jednotka umístěna, šíří vibrace a hluk konstrukcí. Tomu jde částečně zabránit instalací antivibrační podložky nebo instalací na gumové silentbloky.

Umístění raději konzultujte s odborníkem.

Odpovídající výkon tepelného čerpadla

Správně nadimenzované tepelné čerpadlo běží po optimální dobu, v optimálním režimu. Tepelná čerpadla s invertorem mají celodenní hladinu hluku obecně nižší, než tepelná čerpadla typu ON/OFF, Je to díky možnosti využití nižší frekvence běhu kompresoru a tudíž i nižší hladiny hluku. Na otázku „Jaké tepelné čerpadlo je vhodné zrovna pro vaši nemovitost?“ vám odpoví naši odborníci.

Kvalitní montážní firma

Výběr montážní firmy je stejně důležitý, jako výběr kvalitního tepelného čerpadla. Montáž i dobrého a kvalitního tepelného čerpadla dokáže zbastlit neodborná firma tak, že špatně funguje, má poruchy, žere víc elektřiny a míň topí. Zatímco opravdoví odborníci si poradí i s nenadálou situací při montáži. Kvalitní montážní firma vám doporučí místo montáže tepelného čerpadla, spočítá přesný výkon tepelného čerpadla, ale výběr tepelného čerpadla nechává na vás, nic vám necpe.

Současná moderní tepelná čerpadla jsou většinou velmi tichá. Nedejte na reklamní slogany typu „nejtišší tepelné čerpadlo v Evropě“, ale porovnejte si sami hlučnost jednotlivých tepelných čerpadel od různých výrobců.

Hluk tepelných čerpadel se udává buď jako hladina akustického tlaku (Lp) nebo s hladina akustického výkonu (Lw). Hladina akustického tlaku je zvuk v ideálním prostředí, tedy laboratoř. Objektivnější je hladina akustického výkonu, protože je pro všechny výrobce tepelných čerpadel stejná. Pak se tedy udává hluk minimálního chodu tepelného čerpadla a hluk maximálního chodu tepelného čerpadla.

Poctiví odborníci z naší montážní firmy vám rádi poradí, abyste byli spokojeni nejen s funkcí tepelného čerpadla, ale i s jeho nízkou hlučností. Volejte ihned.

Sdílet článek:

Související články