top of page
Vyhledat
  • kuzeljakub8

Povinná výměna kotle na tuhá paliva do 31.8.2022

Pokud jste majiteli staršího kotle na tuhá paliva, věnujte zvýšenou pozornost následujícímu článku, může být pro vás důležitý.Má-li váš současný kotel na tuhá paliva rok výroby 2000 a dříve, rozhodně se vás jeho výměna týká, bezvýhradně. A kotle s ručním přikládáním bez ventilátoru do roku výroby 2010 musí být také vyměněny, mají totiž většinou emisní třídu 2.


Kotel může být provozován i v roce 2022, pokud jeho emisní třídy dosahuje hodnoty 3. U nově pořízených kotlů na pevná paliva to není problém, nějakou dobu už platí nařízení, jež umožňuje prodávat výhradně kotle s emisními třídami 4 a 5, a od minulého roku se navíc ještě zpřísnilo. Od 1.1. 2020 mohou výrobci vyrábět pouze kotle na tuhá paliva s emisní třídou 5.


Jak poznám emisní třídu svého kotle?

Emisní třída je vždy napsána na štítku kotle, případně v revizní zprávě. Pokud nic z toho nenajdete, pošlete nám fotku na email Elcool a my vám emisní třídu zjistíme.


A jak tedy nedostat pokutu?

Kdo si zažádá o dotaci ale kotel ještě nebude vyměněný, ten v případě kontroly po 1.9.2022 nebude platit sankci za nevyměněný kotel. Navíc lhůta na výměnu kotle se mu prodlouží o rok.


Dotace na výměnu tepelného zdroje.

Od října 2021, tedy v podstatě už za měsíc odstartují nové kotlíkové dotace, které budou mnohem štědřejší a nebudou tak administrativně náročné. Pokud máte i tak obavy ze složitosti vyřízení celého procesu, obraťte se na našeho specialistu na dotace v Elcoolu, který dotace zajišťuje.


A co místo kotle na tuhá paliva?

Ideálním řešením je tepelné čerpadlo. Na trhu jsou typy, které umí topnou vodu do radiátorů 75st. C, což je hodnota, kterou dával i kotel na tuhí paliva. Není tudíž nutné měnit kompletní rozvody topení včetně radiátorů. ,


575 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page