top of page
Vyhledat
  • kuzeljakub8

Druhy tepelných čerpadel a jaké jsou mezi nimi rozdíly


Tepelná čerpadla se stávají čím dál oblíbenějším zdrojem pro vytápění nemovitostí, ohřívání vody, ale i chlazení. Čerpadel však existuje hned několik druhů. Ty se mezi sebou liší množstvím uspořené energie, pořizovací cenou nebo tím, kam se hodí. Jakožto alternativa tradičních topných systémů jsou skvělou investicí, která se do několika let bohatě vrátí.

Všechna tepelná čerpadla fungují na principu získávání neomezeného množství tepla z obnovitelných zdrojů, jsou šetrná k přírodě a jejich provoz je poměrně levný. Na výběr jsou čtyři základní typy, přičemž pro každou nemovitost se hodí jiný. Jak tedy vybrat to nejlepší tepelné čerpadlo a v čem se jednotlivé druhy liší?


Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Mezi nejoblíbenější patří tepelná čerpadla na principu vzduch/voda. Ta získávají teplo z venkovního vzduchu, které následně použijí k ohřátí vody. Voda je pak využita buď rovnou, nebo poslána do dalších topných systémů. Taková zařízení jsou vhodná téměř pro všechny typy domů, chat i bytů.

Mezi jejich největší pozitiva patří nízká pořizovací cena a velmi rychlá i snadná instalace. Topit může začít prakticky okamžitě, a v letních měsících může čerpadlo dokonce sloužit k ochlazování namísto klimatizace.

Nevýhodou může být zvýšená hlučnost, která však ani zde není nesnesitelná. Problémem může být v některých místech také fakt, že v zimě je teplota vody o něco nižší než při teplém počasí. V porovnání s čerpadly typu země/voda je u nich ale spotřeba elektřiny zhruba o třetinu vyšší a životnost kompresoru bývá zpravidla též o něco kratší.


Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Druhým typem je tepelné čerpadlo vzduch/vzduch. To se hodí zejména pro přímé vyhřívání domácnosti. Teplo získané z venkovního prostředí dokáže čerpadlo přenášet do vnitřního, ale neumí ohřívat vodu. V letních měsících může ale zase namísto topení příjemně chladit.

Největší výhodou tohoto typu je jeho cena – jde totiž o nejlevnější tepelné čerpadlo. Instalace je u něj rychlá i jednoduchá a nemovitost může vytápět pomocí hned několika vnitřních jednotek. V rekreačních nemovitostech se také často využívá k temperování teploty.

Negativem je především to, že si pomocí něj nemůžete ohřát teplou vodu (jde čistě o ohřev vzduchu). Druhá nevýhoda se týká nemovitostí s vícero malými pokoji. Počet vnitřních topných jednotek totiž není nekonečný, a menší místnosti se tak vytápí obtížněji.


Tepelné čerpadlo země/voda

Dále můžeme nabídnout tepelná čerpadla země/voda. Ta se hodí pro domy s většími pozemky, kde je dostatek místa pro zakopání podzemních kolektorů. Teplo získávané ze slunce, které se akumuluje v půdě nad kolektory, je systémem přiváděno do nemovitosti, kde dokáže ohřívat vodu a tím i topit. Druhý podtyp čerpadla země/voda se umisťuje do vrtu (či vrtů) a dokáže odebírat teplo z velké hloubky pod povrchem země.

Hlavní výhodou je, že úspora elektrické energie je mnohem vyšší než u vzduchových čerpadel. Vše je navíc bezúdržbové, zcela nehlučné a má dlouhou životnost. Mínusem čerpadel země/voda je prostý fakt, že musíte mít vhodný, nezastavěný pozemek a při pozdější výstavbě musíte dávat pozor, abyste podzemní kolektory neponičili. V případě vrtu zase musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady a nutností zajistit si nejprve stavební povolení.


Tepelné čerpadlo voda/voda

Posledním typem je tepelné čerpadlo voda/voda, které funguje nejstabilněji a nejlépe ze všech. Hodí se ovšem jen do míst, kde je dostatečné množství podzemní vody, jež navíc musí být kvalitní. K jeho fungování není nutné dělat vrt, postačí obyčejná studna, přičemž voda z ní je nejen odčerpávána, ale následně i vracena.

Provoz systému voda/voda je nákladnější, protože je u něj nutné provádět průběžnou údržbu a některé díly se poměrně brzy opotřebují. Zase u něj lze ale využívat i odpadní teplo, kterým se voda ohřívá, takže nedochází k žádným zbytečným únikům.Pokud máte ohledně tepelných čerpadel jakékoliv další otázky, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s výběrem správného typu čerpadla, zodpovíme jakékoliv dotazy, navrhneme řešení na míru a provedeme instalaci. Začít šetřit peněženku i přírodu můžete už dnes.

1 201 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page